Pochod v roce 2019

Letošní 44. ročník pochodu je již minulostí. Když se dnes, den po skončení pochodu podívám z okna, musím konstatovat, že jsme měli nepředstavitelnou kliku na počasí. Dnes prší, fouká a je tam pěkná zima.

Plakát

Tento ročník jsme konečně nemuseli balancovat pěšinkou nad řekou, protože Bílý most na pohodlí je již opraven. Letos jsme zavedli novinku. Jako každoročně jsem při projíždění tras měl zapnutou v mobilním telefonu aplikaci na nahrávání tras. Trasy jsem stáhl a načetl na Mapy.cz. Zároveň jsme na startovní průkaz vytiskli QR kód s odkazem na přehled tras na našich stránkách. Tam si každý mohl vybrat trasu, na kterou se vydá a byl přesměrován na nahrané trasy. Doufám, že turisté na dětské trase se těsně před cílem nemotali přesně podle mnou nahrané trasy. Projížděl jsem ji totiž s vnučkou v kočárku a posledních pár metrů jsme ťapali za ručičky a víte sami, jak se ťape s ani ne ročním dítětem, které se teprve učí chodit.

Startovní Průkaz

Na startu turisty očekávala, jako každoročně, babička s chlebem a solí, možnost svezení na koníčkovi a koňské taxi, které některé turisty svezlo kousek po trase k rybníku Batňák. Také nám tam hrála místní country kapela PSAM. Nově se nám podařilo ve spolupráci s obcí Velké Svatoňovice i lépe vyřešit parkování. Obec připravila plochu za hřištěm, kam se prý vešla celá stovka automobilů. Díky tomu nebyla celá obec ucpaná. Na dětské trase se opět mohli děti realizovat na úkolech, které pro ně připravili hasiči z Velkých Svatoňovic. Kdo se vydal na delší trasy, mohl si u Slatinského mlýna k nabízené uzenině poslechnout skupinu TENDR. TONAVA Úpice nám opět zapůjčila na start a do cíle osobní váhy. Na startu se tak mohli všichni zvážit a váhu si dát zapsat do připravené tabulky ve startovním průkaze. V cíli si potom převážením zkontrolovat, kolik toho cestou snědli a vypili. Bohužel, díky počasí a možná i proto, že pořadatelé pochodu Václavice-Havlovice, se z nám nepochopitelných důvodů rozhodli uspořádat jejich pochod ve stejném termínu jako my, se počet účastníku proti loňsku zhruba o 20 % snížil. Ale myslím, že 1274 účastníků je pěkný počet a všem zúčastněným turistům musím poděkovat. Vaše účast je nejlepší a vlastně jediná odměna za naše celoroční přípravy a poslední více než měsíc trvající snažení, které zabere každou volnou chvíli. Mám pocit, že letošní ročník je ve znamení ztrát a nálezů. Dva lidé nám nahlásili nález klíčů a jeden se na Facebooku ozval, že ztratil nejen klíče, ale i peněženku. Bohužel, nalezené klíče, nebyli ty, které postrádal.

Diplom

Ještě jeden problém nastal. Do cíle v České Skalici jsme si vzali méně Diplomů, než by bylo potřeba. Chybělo nám zhruba 20 diplomů. Naštěstí nám vydrželi o něco déle, než do 17:00, kdy cíl končí. S těmi, kdo došli později (chvíli nám trvalo balení) jsme se většinou dohodli, že jim pošleme diplomy poštou. Doufám, že si všichni účastníci letošní BABIČKY, si turistiku náležitě užili, a že bila většina spokojena.

Počasí

3°C - 17°C
Polojasno větrno, trochu deště

A abych se ještě na závěr vrátil k počasí. Přesto, že týden předem hlásili déšť prakticky na celý den, tak se v pátek vyčasilo a vydrželo nám slunečné počasí až do odpoledne v sobotu. Potom se bohužel začalo zatahovat, a párkrát spadlo pár kapek deště, ale nevyplatilo se brát ani pláštěnku ani deštník. Ohledně teplot: Ráno 3 °C a popoledni asi 17°C.