Pochod v roce 2014

Máme za sebou další již 39. ročník našeho pochodu. Letošní ročník, by se dal nazvat blátivým. V noci pršelo, a ráno byly cesty hodně rozmoklé. Z mého pohledu z cíle středních tras v České Skalici, bylo ale hodně zima, protože foukal studený vítr. Turistů se pochodu zúčastnilo více, než v minulých letech.

Plakát

Neočekávaně velká účast byla na dětské trase. Na tu vyrazilo rekordních 709 turistů. Bohužel jsme na to po hubenějších minulých letech nebyli zcela připraveni. Takže jsme měli jak nedostatek startovních průkazů, tak i diplomů. A nejhorší, že jsme neměli dostatek špekáčků na opékání. Naštěstí je trasa stále stejná, a tak jsme mohli sáhnout do starých zásob a použít loňské průkazy. Stejně tak někteří bohužel odešli s diplomy, které zbyly z některého z loňských ročníků.

Startovní Průkaz

Na cyklotrasách bylo, myslím hlavním problémem bláto. Hodně cyklistů doráželo do cíle zacákaných od bláta. Večerní déšť udělal s cestami své. Trasy, které jsou vedeny přes Náchod, museli být mírně změněny, protože v centru Náchoda je letos hodně uzavírek a není jednoduché jím projet. Naštěstí jsme našli cyklostezku, která se vyhýbá všem uzavírkám a vede na zámek, přes který všechny trasy vedou. Na pěší trase jsme se opět vrátili k prapůvodní kontrole u Devíti Křížů, kam byla přesunuta kontrola z Krákoky. Zvážíme, kde se rozhodneme udělat tuto kontrolu příští rok. Pěší turisté se nám poslední dobou čím dál více zdržují na trase a potom nestíhají dojít do cíle. Je to škoda. Ti, co nedojdou, přijdou o krásný diplom, který tu pro ně máme připravený. Každý turista by si měl kontrolovat časy na kontrolách a snažit se dojít v čas. Myslím, že to není problém a máme na zdolání trasy dostatečnou rezervu. Pokud jde rodina s dětmi, bylo by dobré nevyrážet na poslední chvíli, ale raději dříve ráno. Bohužel nemůžeme na kontrolách čekat donekonečna. Navíc v České Skalici jsme omezeni pracovní dobou Muzea, které nám zajišťuje zázemí. Za což mu jsme vděčni.

Diplom

Jak bych tedy letošní ročník shrnul: Myslím, že se poměrně vydařil. Počasí bylo „turistické“, i když toho sluníčka mohlo být více. Množství účastníku dostatečné. Někteří byli spokojenější, někteří méně, čemuž se bohužel nedá zabránit. Nikdy se nezavděčíte všem. Ale doufám, že těch spokojených byla většina a příští rok na jubilejní 40. ročník vyrazí zase s námi.

Počasí

9°C - 16°C
Oblačno, větrno

A jak to tedy bylo s počasím? Bylo oblačno. Foukal, hlavně pro nás na stanovišti, nepříjemný studený vítr. Občas se ukázalo příjemné sluníčko, ale byla to spíše výjimka.