Pochod v roce 2023

I náročný 46. ročník našeho pochodu je již minulostí. Nejen, že je v rekonstrukci Červený most, ale i počasí bylo proti nám. Aby po celou dobu startu vydatně pršelo se nám ještě nestalo. Myslím, že díky dešti byla letos nejmenší účast. Jsem za všechny pořadatele rád, že se našlo 463 lidí, kteří se i přes nepřízeň počasí rozhodli vyrazit na naši každoroční akci. Dokazuje to, že naše vynaložená námaha a hodiny příprav mají smysl. Doufám, že nám zachováte přízeň i v příštích letech.

Plakát

V březnu jsme se dozvěděli, že Červený most, který je na pěší trase za Slatinským mlýnem bude letošní rok v rekonstrukci. Most je těžko nahraditelnou spojnicí mezi Slatinským mlýnem a Pohodlím v Babiččině údolí. Řešili jsme, co s tím. Najdeme náhradní cestu? Nebo pochod zrušíme? Nebo jej výrazně zkrátíme? Naštěstí se nám podařilo vymyslet, kudy chybějící most obejít. Ale samozřejmě o cca 2,5 km prodlouží. Proto jsme zkrátili trasu za Úpicí. To znamená, že letos se nešlo z Úpice přes osadu Krákorka k Devíti křížům a dolů k lávce pod Boušínem. Ale šlo se nejbližší cestou přes Havlovice ke Slatinskému mlýnu. Díky tomu zůstala pěší trasa dlouhá přesně 25 km. A kudy se tedy šlo? Těsně před Červeným mostem vede značená turistická trasa doprava nahoru. Vede kousek od osady Světlá. Je tam použitelná cesta, kterou jsme turisty šipkami navedli do Světlé a odtud dolů na pohodlí a na značenou turistickou trasu, která je po stráni nad řekou dovedla zpět na původní trasu pochodu k Bílému mostu. Obchůzka byla, bohužel, dosti blátivá. Proto jsme ji nedoporučovali absolvovat s kočárkem. Přesto se jedna skupina s kočárkem vypravila, a dokonce s ním dorazila do cíle. Prý: „Když nám řekli, že to nejde, tak jsme přece museli dokázat, že to dáme.“

Startovní Průkaz

46. ročník pochodu byl pro nás ve znamení nepřízně počasí. Celé letošní jaro bylo hodně deštivo a chladno. Takže i projíždění tras bylo náročné, a tam kde to šlo, jsme je i projížděli autem. Běžně máme všechny trasy projeté na kole. Navíc meteorologové již týden předem hlásili v sobotu deštivé počasí. Celý týden bylo krásně a svítilo sluníčko. Nechtělo se věřit, že bude v sobotu pršet. Ale bohužel ano. Pršelo přesně po dobu startu. Tedy od 7:00 do 10:00. Potom přestalo a postupně se vyčasilo. Když jsme v 17:30 balili cíl v České Skalici, svítilo krásně sluníčko. Ti, kdo se nedali odradit a vyrazili, byli nakonec s počasím spokojeni.

Diplom

A co jsme v tomto ročníku pro turisty připravili? Na startu vítala účastníky Babička v kroji. Dále, když trochu ustal déšť, přijel kočár s koňmi a některé turisty část cesty svezl. Dále se děti mohly projet na poníkovi. U Slatinského mlýna hrála country skupina TENDR. A bylo tam připraveno občerstvení. Navíc tam letos předváděla jízdní kola firma JOY.BIKE, která pokud někdo z cyklistů potřeboval, zajistila mu i základní servis kola. A jako každoročně, abychom dokázali, že si turistů opravdu vážíme, může se každý, kdo má zájem, nechat na startu i v cíli zvážit a hmotnost si dát zapsat do startovního průkazu.

Počasí

10°C - 19°C
Ráno déšť potom jasno

Předpověď již týden hlásila v sobotu dopoledne déšť. Bohužel déšť se vyplnil. Celou dobu startu pršelo. Jakmile start skončil, tedy v 10 hodin, déšť ustal. Postupně se vyjasnilo a začalo svítit slunce jako předešlé dny. Ráno v dešti bylo kolem 10 °C. Odpoledne na sluníčku se oteplilo až na 19 °C.